Oslobodite prostor za nove igračke i konačno napravite red u njima
Svi to poznajemo. Čak i ako smo odlučni ne pretrpati igračke, na kraju shvatimo da jedni Božići i rođendani godišnje, uz igračke koje osim nas roditelja donese baka, djed ili Djed Mraz, se nekontrolirano razmnože. Djeca ipak najbolje uživaju u igračkama kada ih ima malo i kada se u njima dobro snalaze. Stoga je dobro barem jednom godišnje ih pregledati i, što ostane, pospremiti na svoje mjesto.
Praktični roditelji primjećuju da najgladniji tijek ima pospremanje na koje dijete nije. Sami prepoznaju koje igračke njihovo dijete već nekoliko mjeseci nije vidjelo i ne primijeti da su nestale. No, kada ovaj proces dobrovoljno otežate i zajedno se upustite u rasterećivanje, na kraju otkrijete kako to možete koristiti svojem djetetu.
Što dijete uči rasterećivanjem i pospremanjem igračaka?
- prepoznati vrijednost stvari
- cijeniti kvalitetu više od kvantitete
- organizirati svoje stvari i brinuti se o njima
- ne držati se nečega što više nema smisla za njih
- nadzirati emocije povezane s opraštanjem i predajom
- donositi odluke
- misleti na druge, razvijati empatiju i suosjećanje
Ima puno mogućnosti što učiniti s igračkama koje više ne želite kod kuće.
Prodajte ih
Kod igračaka koje su još u dobrom stanju, možete se radovati prodaji. Ako u vašem okruženju nisu prikladni buvljak ili sajam, najjednostavnije je iskoristiti neku od internetskih platformi. Igračke možete prodati primjerice na Modrom konju, Vinted, Marketplaceu ili u Facebook grupama. Praktično je pronaći grupe koje okupljaju roditelje u vašem području. Tko zna, možda tamo pronađete i prijatelje.
Poklonite ih
Davanje igračaka među obiteljima obično nije previše popularno, jer gotovo svi rješavaju problem njihova nakupljanja. Stoga, ako nije riječ o obitelji koja je u financijskoj krizi i zaista bi cijenila bilo kakvu pomoć, budite pažljivi. Imate li u blizini prihvatilište, dječji dom, bolnicu ili dječje lječilište? Pokušajte pitati bi li neke igračke mogli koristiti. Plišanaca obično ima u izobilju, ali kvalitetne i originalne igračke ili igre mogu dobro doći. Također pitajte lokalnu humanitarnu organizaciju. Imaju pregled o konkretnim obiteljima kojima će donirane igračke pomoći. Ponekad se dogodi da dijete ne svidi igračka, i iako je ležala neko vrijeme u ladici, zapravo je nova. Ona će opet uljepšati Božić kada je posvetite humanitarnim projektima, poput Kutije od cipela.
Ako želite igračkama pružiti priliku za novog vlasnika, ali vam se ne da baviti njihovom prodajom, možete ih poslati u projekt reHračky. Ondje će vaše igračke ponuditi po simboličnoj ceni dalje, a sami možete ondje i kupiti. Imat ćete dobar osjećaj da niste bacili iskoristive igračke i dali priliku kupiti ih po simboličnoj ceni nekome tko nema viška novca.
Humanitarne kontejnere obično nisu namijenjeni samo odjeći. Moguće ih je koristiti i za odbačene igračke i knjige. No uvijek provjerite izravno na odabrani kontejner jeste li ga odabrali u skladu s tim. Pogotovo u većim gradovima ćete pronaći prodavaonice s dobrotvornom svrhom koje prodaju vaše igračke i prihod koriste za dobrotvorne svrhe.
Razvrstajte ih
Ako su igračke u takvom stanju da ih treba baciti, nemojte zaboraviti ispravno ih razvrstati. Ponajprije, one koje sadrže elektroničke dijelove ne smiju ići u miješani otpad, već u elektronički otpad. Ako su u igračkama baterije, nemojte zaboraviti ih izvaditi. Plišance odlažite u spremnik za tekstil. Složenije je s plastičnim igračkama. Među plastiku ne spadaju igračke od PVC-a i one s dodatnim metalnim ili staklenim dijelovima. No to možete ukloniti.
Dajte igračkama svoje mjesto
Igračke su razvrstane. Sada ih je još potrebno organizirati u sobi tako da se djeca snađu, lako pronađu čime se zabaviti i zatim sve bez problema pospreme. Nema smisla prisiljavati ih da svaku stvar poslože u poličice i ladice. Najpraktičnije je nabaviti puno kutija ili košara i u njih rasporediti sve.
I kako prepoznati što pripada u koju kutiju ili ladice? S tim će vam, a prije svega vašoj djeci pomoći naše male i velike Montessori organizacijske naljepnice. S njima lako prepoznate gdje se nalaze konstrukcijski setovi, pisaći pribor ili oprema za malu doktoricu. Mislimo i na pregledno pospremanje odjeće. Čak i s tim našim naljepnicama djeca koja još ne znaju čitati mogu se snaći s pospremanjem. Organizacijske naljepnice kod nas možete pronaći u dvije veličine, kako biste ih mogli koristiti za označavanje bilo kojih prostora.
I još nekoliko savjeta za red u igračkama:
- Otvorene setove za gradnju stavite u vrećice.
- Zajedničke igre izvadite iz kutija i pospremite u ladice, omotnice ili vrećice. Uštedjet će vam dosta prostora.
- Redovito bacajte slomljene pastele i isušene flomastere.
- U prozirne kutije vidite što je u njima. No vizualno izgledaju neuredno i kaotično. Stoga je bolje nabaviti neprozirne kutije i jasno ih označiti naljepnicama.
- Prostor za pohranu igračaka postavite tako da dijete samo dosegne stvari.
- U sređivanju lega će vam pomoći metlica i lopatica.
Dodatne ideje kako praktično srediti dječju sobu pronaći ćete u ovom članku.
Puno zabave u pospremljenoj sobi želi vam Tim Mama Labels.